vvt@vmvt.lt (8 5) 240 4361

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) parengė ir pristatė interaktyvią priemonę, leidžiančią mitybos ir kitiems sveikatos specialistams atlikti greitus ir paprastus maistinių verčių skaičiavimus, remiantis EFSA rekomenduojamomis (referentinėmis) maistinėmis vertėmis.

Ši interaktyvi skaičiuoklė (angl. Dietary reference value finder – DRV) apima EFSA pastaraisiais metais parengtas 32 mokslines nuomones dėl rekomenduojamų maistinių verčių ir leidžia naudotojams išsirinkti ir apjungti tikslius duomenis pagal gyventojų grupes ar maistines medžiagas. Minėtose EFSA mokslinėse nuomonėse yra įvertintos vandens, riebalų, angliavandenių ir maistinių skaidulų, baltymų, energijos, taip pat 14 vitaminų ir 13 mineralinių medžiagų rekomenduojamos maistinės vertės.

Pasak EFSA Mitybos skyriaus atstovės Agnès de Sesmaisons Lecarré, sveikatos priežiūros specialistai ir valstybinės institucijos naudoja rekomenduojamas maistines vertes, kad padėtų vartotojams rinktis sveikatai palankų maistą. Tikimasi, kad EFSA sukurta interaktyvi skaičiuoklė bus neįkainojama priemonė atliekant šį svarbų  darbą.

Siekiant tinkamai naudotis skaičiuokle, svarbu susipažinti su EFSA nuomone dėl rekomenduojamų maistinių verčių skaičiavimo ir taikymo principų. Norint tinkamai interpretuoti šias vertes, būtina suprasti jų mokslinį pagrindą, statistinius principus bei skirtumą tarp duomenų naudojimo atskiriems asmenims ir asmenų grupėms.

Rekomenduojamų maistinių verčių skaičiuoklė neturėtų būti traktuojama kaip mitybos rekomendacija asmenims. Ši interaktyvi priemonė, apibendrinanti sukauptą mokslinę informaciją, daugiau skirta specialistams kaip pagalba nustatant žmonių maistinių medžiagų poreikius ar rengiant mitybos rekomendacijas. Mitybos rekomendacijos nėra EFSA kompetencijos sritis.

Rekomenduojamų maistinių verčių skaičiuoklė yra skirta sveikiems asmenims. Tam tikros sveikatos būklės žmonėms ar sergantiems specifinėmis ligomis, dėl kurių gali keistis kasdieniai mitybos poreikiai, rekomenduojamos maistinės vertės turėtų būti atitinkamai pritaikomos sveikatos specialistų.

Šia interaktyvia priemone, suteikiančia greitą ir paprastą prieigą prie EFSA rekomenduojamų įvairių maisto medžiagų maistinių verčių, kviečiami naudotis mitybos ir sveikatos specialistai, rizikos valdytojai, politikos formuotojai, maisto gamintojai ir mokslininkai.

Rekomenduojamos maistinės vertės yra moksliškai pagrįstos referentinės maistinių medžiagų vertės sveikai gyventojų populiacijai. Jos skiriasi priklausomai nuo gyvenimo etapo ar lyties. Maistinės vertės svarbios siekiant daugelio tikslų  –  įvertinant asmenų ar jų grupių mitybos kokybę, sudarant valgiaraščius (pvz., mokyklose), rengiant mitybos gaires, konsultuojant mitybos klausimais, nustatant rekomenduojamas vertes maisto ženklinimui, formuojant mitybos ir maisto politiką.

Šiuo metu EFSA interaktyvi maistinių verčių skaičiuoklė prieinama anglų, vokiečių, prancūzų bei italų kalbomis. Numatoma ją išversti ir į kitas ES kalbas.

Interaktyvi rekomenduojamų maistinių verčių skaičiuoklė

Kaip naudotis Interaktyvia rekomenduojamų maistinių verčių skaičiuokle (video, anglų kalba)