vvt@vmvt.lt (8 5) 240 4361

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA), Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) ir Europos Sąjungos paukščių gripo etaloninė laboratorija ragina ES šalis sugriežtinti priežiūros ir biologinio saugumo priemones siekiant apsisaugoti nuo galimų naujų paukščių gripo protrūkių 2020 metais.

Šis perspėjimas yra susijęs su labai patogeniško paukščių gripo (LPPG) protrūkiais tarp laukinių ir naminių paukščių Vakarų Rusijoje ir Kazachstane per pastaruosius kelis mėnesius. Šis regionas yra žinomas laukinių vandens paukščių rudens migracijos kelias į Europą. 2005 metų ir 2016 metų vasarą tame pačiame Rusijos regione nustačius LPPG virusą, paukščių gripo epidemijos kilo Šiaurės ir Rytų Europoje. Jei šis modelis pasikartos šiais metais, tikėtina, kad rudenį ar žiemą LPPG pateks į tas pačias Europos vietoves – tai yra nauji protrūkiai yra labiausiai tikėtini Šiaurės ir Rytų Europoje, taip pat galimas vėlesnis išplitimas į Pietų ir Vakarų Europos šalis.

Atsižvelgiant į tai, EFSA, ECDC ir ES paukščių gripo etaloninė laboratorija parengė naują mokslinę ataskaitą. Šioje mokslinėje ataskaitoje pateikiama LPPG viruso protrūkių, nustatytų naminiams, nelaisvėje laikomiems ir laukiniams paukščiams bei žemo patogeniškumo paukščių gripo (ŽPPG) viruso protrūkių naminiuose ir nelaisvėje laikomuose paukščiuose apžvalga Europoje ir už jos ribų nuo 2020 metų gegužės 16 d. iki rugpjūčio 15 d. Ataskaitoje ES valstybėms narėms labai rekomenduojama imtis tinkamų priemonių, kad būtų galima greitai nustatyti įtariamus LPGG atvejus, įskaitant biologinio saugumo priemonių griežtinimą. Remiantis ankstesne patirtimi (2005-2006 m. ir 2016-2017 m.), Šiaurės ir Rytų Europos vietovėms ateinančiu rudens – žiemos sezonu gali kilti didesnė paukščių gripo virusų išplitimo rizika, ir tai turėtų būti pagrindiniai regionai, kuriuose reikia skubiai reaguoti į ankstyvą viruso aptikimą.

Dėl paukščių gripo grėsmės Lietuvoje toliau vykdoma sustiprinta paukščių stebėsena, tiriami tiek laukiniai vandens paukščiai, tiek naminiai paukščiai laikymo vietose. Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas (NMVRVI) yra Nacionalinė etaloninė laboratorija Lietuvos Respublikoje, vykdanti paukščių gripo tyrimus. Remiantis tyrimų duomenimis bei moksline informacija, čia atliekamas paukščių gripo rizikos vertinimas. NMVRVI pastaraisiais metais ištiriama daugiau nei 2000 mėginių per metus paukščių gripui nustatyti. Mėginiams tirti taikomi imunologiniai (antikūnų prieš paukščių gripą nustatymo) bei molekuliniai (viruso aptikimo ir jo potipių identifikavimo) tyrimų metodai.

2020 m. sausio – rugpjūčio mėn. ištyrus 1241 laukinių ir naminių paukščių mėginį – paukščių gripo atvejų nenustatyta.

Platesnė informacija:

http://www.efsa.europa.eu/en/efsajournal/pub/6270

https://vmvt.lt/kaip-apsisaugoti-nuo-pauksciu-gripo