vvt@vmvt.lt (8 5) 240 4361

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA) parengė ir pristatė interaktyvią priemonę, leidžiančią mitybos ir kitiems sveikatos specialistams atlikti greitus ir paprastus maistinių verčių skaičiavimus, naudojantis EFSA Referencinių aistinių Verčių duomenų baze. Ši interaktyvi priemonė nuo šiol prieinama ir lietuvių kalba.

Interaktyvi Referencinių maistinių verčių (RMV) paieškos sistema (angl. Dietary reference value finder – DRV) skirta galutiniams vartotojams – mitybos ir sveikatos specialistams, rizikos valdymo specialistams, politikos formuotojams, maisto gamintojams ir mokslininkams.

Ji apima EFSA pastaraisiais metais parengtas 32 mokslines nuomones dėl referencinių (rekomenduojamų) maistinių verčių ir leidžia naudotojams išsirinkti ir apjungti tikslius duomenis pagal gyventojų grupes ar maistines medžiagas. Minėtose EFSA mokslinėse nuomonėse yra įvertintos vandens, riebalų, angliavandenių ir maistinių skaidulų, baltymų, energijos, taip pat 14 vitaminų ir 13 mineralinių medžiagų referencinės maistinės vertės.

Referencinės maistinės vertės (RMV) – tai moksliniais tyrimais pagrįstos rekomenduojamos maistinės vertės, nustatytos sveikam žmogui. RMV priklauso nuo amžiaus ir lyties. Šių verčių panaudojimo paskirtis yra labai įvairi – atskirų asmenų ar jų grupių mitybos kokybės vertinimui, maitinimo valgiaraščių sudarymui (pvz., mokyklose), mitybos rekomendacijų rengimui, konsultavimui mitybos klausimais, mitybos ir maisto politikos formavimo tikslais, taip pat maisto produktų ženklinimo tikslais. Ši interaktyvi priemonė NĖRA skirta fiziniams asmenims/pavieniams vartotojams.Tam tikros sveikatos būklės žmonėms ar sergantiems specifinėmis ligomis, dėl kurių gali keistis kasdieniai mitybos poreikiai, referencinės maistinės vertės turėtų būti atitinkamai pritaikomos sveikatos specialistų.

Šiuo metu EFSA interaktyvi maistinių verčių paieškos sistema prieinama ir lietuvių kalba, naudojimo instrukcija pateikiama anglų kalba su lietuviškais subtitrais.

Interaktyvi EFSA RMV paieškos sistema