vvt@vmvt.lt (8 5) 240 4361

Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) ekspertai sako, kad dėl pirolizidino alkaloidų galimai kancerogeninio poveikio ilgainiui gali atsirasti neigiamas poveikis žmonių, kurie dažnai ir daug vartoja arbatos ir žolelių užpilų, sveikatai.

Maisto papildų, kurių pagrindinė sudedamoji dalis yra pirolizidino alkaloidus gaminantys augalai, vartojimas taip pat gali sukelti neigiamą poveikį sveikatai dėl atsiradusio trumpalaikio toksiškumo.

EFSA atnaujino savo 2011 metų patarimus dėl atsitiktinai į maisto grandinę patenkančių pirolizidino alkaloidų – didelės grupės įvairių augalų rūšių gaminamų toksinų keliamos rizikos žmonių ir gyvūnų sveikatai.

Europos Komisija paprašė atnaujinti rizikos vertinimą, kuriame būtų įvertintas galimas poveikis atsižvelgus į naujausius duomenis apie šių toksinų kiekį meduje, arbatoje, žolelių užpiluose ir maisto papilduose.

2011 m. EFSA padarė išvadą, kad ilgainiui galimas neigiamas poveikis mažų  ir vyresnių vaikų, kurie vartoja daug medaus (vienintelio maisto produkto, apie kurį tuo metu turėta pakankamai duomenų), sveikatai.

EFSA ekspertai maiste ir pašaruose identifikavo 17 pirolizidino alkaloidų, kurie turi būti stebimi ir rekomendavo atlikti tolesnes studijas apie šių dažniausiai maiste randamų pirolizidino alkaloidų toksiškumą ir kancerogeniškumą.

Plačiau apie tai – EFSA svetainėje.