info@vmvt.lt 1879

EFSA atstovas Lietuvoje

Apie EFSA

Europos maisto saugos tarnyba (EFSA – European Food Safety Authority) įsteigta 2002 metais. Tai nepriklausoma organizacija, teikianti mokslines konsultacijas visais tiesioginį ar netiesioginį poveikį maisto saugai turinčiais klausimais. Ši organizacija taip pat konsultuoja gyvūnų gerovės ir sveikatingumo bei augalų apsaugos klausimais, nustato maisto saugos standartus. Mokslinių duomenų rinkimas ir analizavimas, iškylančių rizikos veiksnių nustatymas bei reguliavimas, mokslinė pagalba Europos Komisijai – taip pat yra EFSA veiklos dalys.

EFSA atliekamas rizikos vertinimas sudaro patikimą mokslinį pagrindą rizikai valdyti, nustato strategines teisės aktų priemones, kurios reikalingos siekiant užtikrinti patikimą vartotojų apsaugą maisto saugos srityje. Kaip nepriklausoma rizikos vertinimo institucija, EFSA rengia mokslines nuomones ir patarimus, kuriant Europos maisto politikos teisės aktus. EFSA glaudžiai bendradarbiauja su nacionalinėmis maisto ir veterinarijos institucijomis bei kitais Europos Sąjungos (ES) valstybių narių socialiniais partneriais. EFSA nuolat keičiasi moksline informacija bei tyrimų duomenimis, koordinuoja darbo programas, kaupia išteklius, dalyvauja bendruose tarptautiniuose projektuose bei koordinuoja jų įgyvendinimą ES. EFSA užtikrina mokslinį pagrindą aukštam maisto saugos lygiui palaikyti ES valstybėse.

EFSA užduotys apima maisto ir pašarų saugos, mitybos, gyvūnų sveikatos ir gerovės, augalų apsaugos ir augalų sveikatos sritis. Ši organizacija apibendrina mokslines nuomones dėl maisto priedų, pesticidų naudojimo, nanotechnologijų, gyvūnų klonavimo, genetiškai modifikuotų organizmų ir kitais aktualiais klausimais. Lietuvai maisto saugos klausimais Europoje atstovauja Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, kuri palaiko nuolatinius glaudžius ryšius su Europos Komisija ir Europos maisto saugos tarnyba.


Daugiau: EFSA iš pirmo žvilgsnio


EFSA kontaktinio asmens veikla

EFSA kontaktinio asmens Lietuvoje misija – užtikrinti ir plėtoti tinkamą bendradarbiavimą tarp EFSA ir atitinkamų rizikos vertinimo, kontrolės, mokslinių tyrimų institucijų, kitų socialinių partnerių Lietuvoje.

Uždaviniai:

  • užtikrinti reikiamą techninę paramą ir tinkamą bei efektyvų informacijos pateikimą Lietuvos atstovams EFSA patarėjų forume, mokslo komitetuose ir platformose,
  • koordinuoti organizacijų, įsitraukusių į EFSA veiklą, pagal Europos Parlamento ir Tarybos reglamento (EB) Nr. 178/2002 36 straipsnį veiklą,
  • teikti informaciją visuomenei apie EFSA ir atskirose valstybėse vykdomą rizikos valdymą bei mokslinius tyrimus.

Atstovai Lietuvoje

EFSA kontaktiniai asmenys

Kontaktinių asmenų tinklas (FPN – Focal Points Network) atlieka sąsajos vaidmenį tarp EFSA ir nacionalinių maisto saugos institucijų, mokslinių tyrimų institutų, kitų suinteresuotųjų šalių. Kontaktinių asmenų tinklą sudaro visų ES valstybių narių, Šveicarijos, Islandijos ir Norvegijos bei ES šalių kandidačių stebėtojai.

EFSA ir kontaktinių asmenų posėdžiai organizuojami keturis kartus per metus, prieš Patarėjų forumo posėdžius, taip pat rengiami tarpiniai susitikimai kiekvieną mėnesį. Kontaktiniai asmenys kartą per metus teikia ataskaitą apie savo veiklą.

Kontaktinių asmenų funkcija labai pagerina valstybių narių ir EFSA bendradarbiavimą:

   – pagalba keičiantis moksline informacija ir ekspertais;

    – konsultavimas mokslinių projektų klausimais;

   – kompetencijos kėlimas dėl rizikos vertinimo ir komunikacijos;

   – EFSA matomumo ir patikimumo skatinimas;

   – valstybių narių ir valstybių kandidačių aktyvaus įsitraukimo skatinimas.


Daugiau: Kontaktinių asmenų veikla

Nacionaliniai EFSA kontaktiniai asmenys


EFSA kontaktinis asmuo Lietuvoje:

VMVT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Agnė Vilkoicaitė, el. paštas efsa.focalpoint@vmvt.lt 


EFSA komunikacijos ekspertai

Komunikacijos ekspertų tinklas (CEN – Communication Experts Network) yra sudaryta iš ES valstybių narių ir kandidačių atstovų. Šiame tinkle skirtingų šalių maisto saugos tarnybų viešųjų ryšių departamentai ir EFSA dirba išvien, siekdami pasidalyti gerąja patirtimi, perduodant informaciją apie riziką maisto grandinėje, ir skatinti pranešimų visoje ES suderinamumą. Ši darbo grupė vaidina itin svarbų vaidmenį su maistu susijusių ekstremalių įvykių metu, koordinuodama dalijimąsi informacija tarp valstybių narių, kad šios galėtų nuosekliai konsultuoti vartotojus ir nukentėjusiuosius.


Daugiau: EFSA komunikacijos ekspertai

EFSA komunikacijos ekspertų tinklo atstovė Lietuvoje:

VMVT Tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vyriausioji specialistė Greta Gudaitytė, el. paštas greta.gudaityte@vmvt.lt 



EFSA moksliniai tinklai

Mokslinius tinklus (SN – Scientific Networks) sudaro nacionaliniu lygiu paskirti atstovai ES valstybių narių organizacijų, kurie pasižymi tam tikros konkrečios mokslo srities patirtimi (pvz., mikrobiologinė rizika, pesticidų likučių stebėsena, zoonozių plitimo duomenys ir t.t.) Šių tinklų darbą koordinuoja EFSA. Europos Komisijos ir kitų organizacijų, įskaitant ir ne ES, atstovai, turintys tam tikros konkrečios darbo patirties, taip pat gali būti kviečiami prisijungti prie mokslinio bendradarbiavimo.

Mokslinių tinklų dalyviai prisideda prie EFSA misijos, koordinuodami veiklą, rengdami ir įgyvendindami bendrus projektus, keisdamiesi žiniomis ir gerąja praktika.


Daugiau: mokslinės partnerystės su EFSA galimybės


vmvt