Šią savaitę Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, drauge su Europos maisto saugos tarnybos (EFSA) atstovybe Lietuvoje pakvietė atsakingų institucijų atstovus, visuomenės sveikatos specialistus, mokslininkus, maisto pramonės atstovus į tarptautinę konferenciją „Riebalų rūgščių transizomerai maiste: vartotojų apsauga ir iššūkiai pramonei“. Renginys skirtas pasidalinti patirtimi ir paskatinti ieškoti atsakymo į visuomenei aktualų klausimą – ar įmanoma šiuolaikinėje maisto pramonėje atsisakyti sveikatai kenksmingų riebalų, ar būtinas šių medžiagų koncentracijų maiste teisinis reguliavimas.
Konferencijos dalyvius sveikinęs Europos Sąjungos komisaras, atsakingas už sveikatą ir maisto saugą, Vytenis Andriukaitis, pabrėžė, kad idėja kalbėtis šia tema – be galo aktuali ir gera iniciatyva. „Kaip medikas, labai džiaugiuosi, kad Lietuva jau yra paruošusi teisės akto projektą, kuris reguliuotų riebalų rūgščių transizomerų kiekį maisto produktuose. Deja, bet reikia pripažinti, kad jei vienos šalies mastu problematika yra žinoma ir aiški, žiūrint EK lygiu, viskas kur kas sudėtingiau. Privalu atsižvelgti į visų ES valstybių interesų skalę, įvertinti visas politines galimybes, atsižvelgti į galimą poveikį smulkiajam verslui ir visoms socialinėms vartotojų grupėms, ypač labiausiai pažeidžiamoms“, – klabėjo V. Andriukaitis.
Anot Komisaro, privalomas tokių medžiagų ženklinimas – gera idėja, o draudimas naudoti tokius riebalus apskritai ilgainiui tikrai yra įmanomas, tačiau negalima užbėgti už akių teisėkūros projektams, nors tikėtina, kad jau kitų metų pavasarį EK turės motyvuotą pasiūlymą dėl galimo teisinio reguliavimo visos ES mastu.
Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Bronius Markauskas, pabrėžė, kad kylantys iššūkiai maisto pramonei ir žemdirbiams konkrečiai neišvengiamai auga, ir verčia keistis maisto pramonę. „Būtinas vartotojų švietimas, kuris rinką verčia keistis daug greičiau nei kartais pavyksta priimti teisės aktus. Esame žemės ūkio produkcijos šalis, mokame užauginti, pagaminti ir sėkmingai parduoti savo produkciją. Tai reiškia, kad sugebame ir greitai prisitaikyti prie pokyčių rinkoje“, – konferencijoje kalbėjo ministras.
Rinkos savireguliavimo idėją palaikė ir savo gerąja patirtimi konferencijoje pasidalinę verslo atstovai. Tačiau kalbėdami apie iššūkius, kylančius sąmoningam ir atsakingam verslui jie akcentavo būtinybę sukurti vienodas veiklos sąlygas visiems. Anot UAB „Vilniaus margarino gamykla“ atstovo, Peter B. Olsen, savo gamyboje iš dalies hidrintų riebalų visiškai atsisakę gamintojai nekantriai laukia bendro ES lygiu taikomo teisės akto, kuris įtvirtintų vienodas verslo sąlygas ir lygiavertę konkurenciją visiems.
2017-09-18 renginio programa ir pranešimai
10.00–10.10 | Konferencijos atidarymas. Sveikinimo žodis
Darius Remeika, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos direktorius |
10.10–10.30
10.30–10.50
10.50–11.30
|
Riebalų rūgščių transizomerų poveikis sveikatai
Prof. Ambroise Martin, Europos maisto saugos tarnyba Riebalų rūgščių transizomerai maiste, jų prigimtis ir panaudojimo tikslai maisto pramonėje Prof. G. Zaborskienė, Lietuvos sveikatos mokslų universitetas Pramoniniai riebalų rūgščių transizomerai populiariausiuose maisto produktuose Europoje ir jų neigiamas poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai. Laikas apsaugoti vartotojus! |
11.30–11.50
11.50–12.00 |
Riebalų rūgščių transizomerų reglamentavimo patirtis Latvijoje
Lasma Pikele, Latvijos sveikatos apsaugos ministerija Diskusijos |
13.00–13.20
13.20–13.40
13.40–14.00
14.00–14.20
14.20–14.40 |
Europos Komisijos vizija dėl riebalų rūgščių transizomerų reglamentavimo maiste
Vytenis Andriukaitis, Europos Sąjungos komisaras atsakingas už sveikatą ir maisto saugą Nauji iššūkiai maisto pramonei Bronius Markauskas, Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministras Riebalų rūgščių transizomerų reglamentavimo iniciatyvos Lietuvoje Prof. Aurelijus Veryga, Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministras Riebalų rūgščių transizomerų stebėsenos maisto produktuose apžvalga Aušra Išarienė, Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas Diskusijos |
15.10–15.25
15.25–15.40
15.40–15.55
15.55–16.00 |
Riebalų rūgščių transizomerai ir geltonųjų riebalų pramonė
Peter B. Olsen, UAB „Vilniaus margarino gamykla“patarėjas Technologiniai gamybos pokyčiai mažinant riebalų rūgščių transizomerų naudojimą maiste Gitana Šimanskienė, AB „Vilniaus Pergalė“ gamybos direktorė Vartotojų požiūris dėl riebalų rūgščių transizomerų maiste Dr. Z. Čeponytė, Lietuvos vartotojų instituto prezidentė Konferencijos apibendrinimas |